III SA/Wa 1044/08
Адміністративні суди2008-07-24
Номер справи
III SA/Wa 1044/08
Суд
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Дата рішення
2008-07-24
Тип
Postanowienie WSA w Warszawie
Судді
Bożena Dziełak
Резолютивна частина
Odrzucono skargę; Zasądzono zwrot wpisu sądowego
Текст рішення
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2008 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia: 1) odrzucić skargę, 2) zwrócić T. B. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) uiszczoną tytułem wpisu od skargi.
UZASADNIENIE
Skarżący – T. B. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2008 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Przy piśmie z dnia 5 maja 2008 r. przesłano Skarżącemu odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 kwietnia 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma – wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Zarządzenie powyższe zostało doręczone Skarżącemu 10 maja 2008 r. Skarżący osobiście potwierdził swoim podpisem odbiór przesyłki (k. 18 zwrotne potwierdzenie odbioru).
Skarżący 4 czerwca 2008 r. uiścił wpis w kwocie 200 zł, a 5 czerwca 2008 r. złożył wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego.
Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1044/08 Sąd odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Postanowienie to doręczono organowi 19-go, a Skarżącemu 23 czerwca 2008 r. Nie zostało ono zaskarżone.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Skarżącego w sposób prawidłowy wezwano do uiszczenia należnego wpisu. Zarządzenie zawierało pouczenie o odrzuceniu skargi w przypadku nie uiszczenia wpisu w terminie. Wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącemu 10 maja 2008 r. na wskazany przez niego adres.
Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 11 maja i upłynął 19 maja 2008 r. (poniedziałek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 2 p.p.s.a.
Jak już wspomniano Skarżący mimo prawidłowego wezwania uiścił należny wpis dopiero 4 czerwca 2008 r. Ponieważ jego wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu nie został uwzględniony uznać należało, że Skarżący uiścił wpis z uchybieniem zakreślonego mu terminu.
W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.
O zwrocie Skarżącemu uiszczonego wpisu Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a) p.p.s.a.